Авторські права при участі в тендерних закупівлях

У деяких випадках в ході тендеру купуються товари, роботи і послуги, в яких містяться твори, промислові зразки, винаходи та інші об’єкти права інтелектуальної власності. У зв’язку з тим, що багато замовників не вникають в специфіку використання цих об’єктів, то можливі порушення майнових прав на результати творчої діяльності. А порушників, як відомо, чекає адміністративна або кримінальна відповідальність. Незважаючи на це, в тендерній документації, тендерних пропозиціях і договорах про закупівлю практично не знаходять відображення питання дотримання прав інтелектуальної власності.

У разі якщо предметом закупівлі є товари, то в них можуть використовуватися об’єкти права інтелектуальної власності без дозволу правовласників. Наприклад, в персональних комп’ютерах можуть бути встановлені комп’ютерні програми. Авторські права на них належать іншим особам. В технології можуть використовуватися винаходи, патентами на які учасник процедури закупівлі не володіє. Зовнішній вигляд промислових виробів може охоронятися як промисловий зразок. Майнові права на нього учаснику процедури закупівлі не належать. Самі закупівлі варто здійснювати тільки через акредитовані майданчики, такі як tender.uub.com.ua.

Якщо предметом закупівлі є роботи, то може бути порушення авторських прав, наприклад, на об’єкти архітектури. У зв’язку з цим не можна забувати про те, що об’єктивною формою, в якій висловлено твір архітектури, є будівля (споруда). Цю будівлю не можна без дозволу автора не тільки звести, а й згодом зруйнувати. Дану особливість авторського права необхідно враховувати при зведенні, реставрації та реконструкції таких об’єктів.

При закупівлі послуг замовником зазвичай використовуються об’єкти авторського права, наприклад, комп’ютерні програми або бази даних. У цьому випадку предметом закупівлі може бути не тільки розробка комп’ютерної програми (бази даних), а й її модернізація. Після того як ми ідентифікували об’єкти права інтелектуальної власності в предметах закупівлі, зупинимося на самій процедурі закупівлі.

Яку процедуру закупівлі обрати

При закупівлі товарів, в яких використовуються об’єкти права інтелектуальної власності, повинна використовуватися процедура закупівлі в одного учасника, яким є правовласник майнових прав на твір, винахід, корисну модель і промисловий зразок. У тому випадку якщо товари законно введені в цивільний оборот шляхом першого продажу, їх придбання замовником може здійснюватися у будь-якого учасника. Тоді закупівля може відбутися на відкритих торгах. (Нагадаємо, що після здійснення першого продажу товару з об’єктом права інтелектуальної власності, наприклад приладу, в якому використовується запатентований винахід, цей товар може перепродуватися вільно будь-якими особами без згоди власника авторських прав. Даний принцип отримав назву «принцип вичерпання прав».). Відкриті торги проводяться на поралі Прозорро, дізнатися про нього більше можна за посиланням https://tender.uub.com.ua/pro-prozorro/uchasnyky-prozorro.

При закупівлі робіт, наприклад, при зведенні об’єктів архітектури, слід здійснювати процедуру закупівлі в одного учасника — у архітектора або особи, якій автор архітекторського проекту передав відповідні права. Справа в тому, що автор проекту твору архітектури має виключне право на подальшу участь в його реалізації.

Закупівля послуг, наприклад, з розробки комп’ютерних програм повинна здійснитися на відкритих торгах з обмеженою участю та двоступеневих торгах. Причина, через яку торги повинні проводитися за цими процедурами, полягає в тому, що розробка здійснюється з нуля і, отже, її може організувати будь-який учасник, що відповідає умовам, викладеним у тендерній документації.